Kapat

Yönetim Kurulu

Aziz Murat Uluğ (Yönetim Kurulu Başkanı)

Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde  tamamlayan A. Murat Uluğ, Manchester Business School ve Bilgi Üniversitesi’nin ortak Executive MBA programı ile yüksek lisans derecesini almıştır.  

Çalışma hayatına başladığı bankacılık sektöründe, özel bankalarda kurumsal bankacılık ve krediler bölümlerinde 13 yıl çalıştıktan sonra reel sektörde, özellikle altyapı sektöründe 11 yıl finans üst düzey yöneticiliği, CFO görevi üstlenmiştir. Bu dönemde halka arz, şirket satın almaları ve birleşmeler ve uluslararası birçok yatırım projelerinde liderlik üstlenmiştir. 

Türkiye Varlık Fonu’na katılmadan önce son dört sene Bahreyn’de mukim, İslam Kalkınma Bankası’nın kurduğu ve Bahreyn, Brunei ve Suudi Arabistan ülkelerinin varlık fonlarının da ortak olduğu ve desteklediği bir altyapı yatırım fonunda Yatırımlar Direktörü olarak çalışmıştır. 

31 Mart 2021 tarihi itibarıyla Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmıştır. 

Atilla BENLİ (Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür)

Darüşşafaka’da lise eğitimi sonrası İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Atilla Benli, Marmara Üniversitesi Sigortacılık Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Kariyerine Garanti Bankası’nda Denetçi olarak başlayan Benli, aynı şirkette Şube ve Birim Müdürlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Garanti Sigorta’da Mali İşler, Operasyon, Acente ve Broker Dağıtım Satış Kanalı’nda çeşitli birimlerden sorumlu Birim Müdürü olarak görevini yürüten Benli, 2007 yılında BNP Paribas Cardif şirketinde; Mali İşler Yönetimi, İnsan Kaynakları, Hasar ve Hukuk Birimlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamıştır.

Ardından, Groupama Sigorta ve Groupama Hayat & Emeklilik bünyesinde Hasar Grubu’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Benli, Vakıf Emeklilik’te Satış, Finans ve Mali İşler, İnsan Kaynakları, Teknik ve Aktüerya Birimlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür.

2016 yılında Zurich Sigorta’da Hasar Grubu’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Atilla Benli, 2018 yılında ise Zurich Sigorta’da Satış ve Dağıtım Kanalları’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmüştür.

16 Ocak 2019 tarihi itibarıyla Güneş Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü olarak göreve başlayan Atilla Benli; kamu sigorta şirketlerinin birleştirilmesine yönelik geçiş döneminde aldığı üst görevlendirme ile birlikte ilgili kamu sigorta şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenmiştir.

31 Ağustos 2020 tarihinde kamu sigorta ve 1 Eylül 2020 tarihinde kamu emeklilik şirketlerinin birleşmesi itibarıyla Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik İcra Kurulu Başkanı olmuştur. 15 Aralık 2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı görevinin yanında Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Genel Müdürü görevini üstlenmiştir. 31 Mart 2021 tarihi itibarıyla ise Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü görevlerini yürütmektedir.

Atilla Benli aynı zamanda Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Başkanı, Güvence Hesabı Yönetim Komitesi Başkanı, TARSİM Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Türk P&I Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevlerini sürdürmektedir. Benli; TVF Finansal Yatırımlar Anonim Şirketi, Avrupa Konseyi Emeklilik Rezerv Fonu, Emeklilik Gözetim Merkezi A.Ş. ve Birleşik İpotek Finansmanı Yönetim Kurulu Üyesi görevlerine de devam etmektedir.

Murat Akgüç (Yönetim Kurulu Üyesi)

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden lisans derecesini alan Murat Akgüç, Erasmus Üniversitesi Rotterdam School of Management’dan Executive MBA programını tamamlanmıştır.

Çalışma hayatına Osmanlı Bankası’nda başlayan Akgüç, Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nda Hazine projelerinde görev yapmıştır.

Murat Akgüç, 2006-2015 yıları arasında Amsterdam’da Credit Europe Bankası’nda İş Geliştirme ve Strateji Başkan Yardımcısı görevini üstlenmiştir.

Türkiye Varlık Fonu’na katılmadan önce TRT World ve TRT Arabi’de Dijital Direktör olarak görev yapmış; son olarak TRT’de Dijital ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığını üstlenmiştir.

31 Mart 2021 tarihi itibarıyla Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmıştır.

Muhammed Mahmut ER (Yönetim Kurulu Üyesi)

2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Programcılığından mezun olan Muhammed Mahmut ER sonrasında Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme lisans eğitimlerini tamamladı. Bilgi Güvenliği Mühendisliği üzerine Yüksek lisans eğitimini bitiren Er, profesyonel iş hayatına 2004 yılında otomasyon sistemleri sistem danışmanı olarak başladı.

Muhammed Mahmut Er; 2007 yılında, Türkiye’nin ilk web tabanlı ERP firmasında Yazılım Geliştiricisi olarak kariyerine devam etti. ERP, MRP, CRM, PMS, CMS, PAM, LMS modüllerinde Uzman Yazılım Geliştirici, Sistem Analisti ve Proje Yöneticisi olarak 20’den fazla e-dönüşüm projesinde görev aldı. 2010 yılında güvenlik sektöründe çalışmaya başlayıp firma bünyesinde farklı birimlerin yöneticiliğini üstlendi. 2016 yılında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda Başkan Danışmanı olarak görev aldı. Burada Proje Yönetim Ofisi ve BTK Akademi’nin kurulması ile ilgili çalışmalar yürüttü.

2018 yılında Türkiye’nin enerji güvenliği için büyük önem arz eden SGOM projesinin koordinasyon görevini devraldı. 2018 yılı sonundan bu yana Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda Bilgi Teknolojileri’nden sorumlu Bakan Danışmanlığı görevini yürüten ER, 18 Ocak 2019 tarihinde EPİAŞ Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. 10 Eylül 2020 tarihinde Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi seçilen Muhammed Mahmut Er, evli ve iki çocuk babasıdır.

Murat AKBALIK (Bağımsız Üye)

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1991 yılında mezun olan Murat Akbalık, 1993 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde yüksek lisans ve 2001 yılında doktora programını tamamlamıştır. Murat Akbalık, 2005 yılında Yardımcı Doçent, 2011 yılında Doçent ve 2017 yılından itibaren Profesör unvanı almıştır.

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Sermaye Piyasası Bölüm Başkanı, Marmara Üniversitesi Bankacılık Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Sermaye Piyasası ve Borsa Anabilim Dalı Başkanı ve Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdür Yardımcısı görevlerini yürütmektedir.

Murat Akbalık; 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla Halk Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi, Ziraat Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi, Halk Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi, Ziraat Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Vakıf Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi görevlerine atanmıştır.

1 Eylül 2020 tarihinde kamu sigorta ve 31 Ağustos 2020 tarihinde kamu emeklilik şirketlerinin birleşmesi itibarıyla Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini sürdüren Akbalık, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Mehmet AYDOĞDU (Bağımsız Üye)

1946 yılında Sivas Divriği’de doğan Mehmet Aydoğdu, 1969 yılında İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi, Ekonomi ve İşletme bölümünden mezun olmuştur. Aydoğdu, meslek hayatına 1966 yılında Güneş Sigorta’da çeşitli görevlerde çalışarak başlamış olup 2006 yılında Genel Müdürlük görevini yürütürken emekli olmuştur.

2006 ve 2011 yılları arasında Groupama Sigorta ve Groupama Emeklilik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, 2011-2012 yılları arasında Dubai Sigorta Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Aydoğdu ayrıca Güven Sigorta, Vakıf Emeklilik, Motorlu Taşıtlar Sigorta Bürosu, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği ve İstanbul Reasürans yönetim kurullarında çeşitli görevler yürütmüştür.

1 Haziran 2020 itibarıyla Ziraat Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi, Halk Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi, Ziraat Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Vakıf Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi; 2 Haziran 2020 itibarıyla ise Güneş Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi görevlerine atanmıştır.

Mehmet Aydoğdu; 1 Eylül 2020 tarihinde kamu sigorta ve 31 Ağustos 2020 tarihinde kamu emeklilik şirketlerinin birleşmesi itibarıyla Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi görevlerine devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babası olan Mehmet Aydoğdu iyi derecede İngilizce bilmektedir.